Hlad je každodenní společník nejednoho člověka. Pokud však pociťujete hlad často i když nejste po velkém fyzickém výkonu, v těhotenství nebo nemáte premenstruační syndrom, nemělo by to tak být. Cítíte se příliš často nenasycený i přesto, že jste měli velký oběd? Toto je pár důvodů, proč tomu tak je. Přečtěte si o nich a snažte se eliminovat ty, ve kterých se najdete.
Nedostatek vody v těle
Pokud máte jenom slabou dehydrataci, vaše tělo se ji snaží zamaskovat pocitem hladu. Tekutiny jsou to, co ve skutečnosti potřebuje. Část mozku odpovídající za regulaci pocitu žízně odpovídá i za regulaci pocitu hladu a proto přichází k tomuto omylu. Snažte se každý den přijmout doporučené množství tekutin.
Pouze sacharidy vás nezasytí
Těstoviny, pečivo, potraviny z bílé mouky, koláče – pokud tyto potraviny představují velkou část vašeho jídelníčku, konzumujete příliš mnoho jednoduchých sacharidů. Po konzumaci těchto jídel se sice rychle nasytíte, ale po krátkém čase následuje pokles cukru v krvi, který se projeví jako pocit hladu.
Nedostatek bílkovin na talíři
Každodenně by měly 10 – 30 procent z přijatých kalorií tvořit bílkoviny. Bílkoviny dokáží naše tělo dostatečně zasytit. Nejlepším zdrojem bílkovin je maso a ryby, jako například losos. Vegetariáni by měli do svého jídelníčku zahrnout mléko, mléčné výrobky a vejce (konkrétně vaječný bílek). Vegani by měli konzumovat ořechy, semínka, luštěniny (čočka a fazole) a obilniny. Ideální je tyto zdroje bílkovin střídat a z každého si dopřát, ale pokud jste vegetarián nebo vegan, víte si vystačit i s bílkovinami ze zmíněných zdrojů.
Nedostatek spánku
Ano, i nedostatek spánku může způsobovat přebytečnou chuť do jídla. Je to z toho důvodu, že nedostatek spánku způsobuje výkyvy hormonů, které ovlivňují stres a pocit hladu. Když je váš organismus unavený, vyžaduje na každodenní fungování více energie, což se projeví i pociťování hladu. Počet hodin, které představují zdravý spánek je individuální. U dospělých jedinců se pohybuje od 6 do 8 hodin.
Příliš mnoho alkoholu škodí vašemu organismu ve více ohledech
Alkohol podporuje chuť k jídlu. Většinou ale ještě během jeho konzumace a ne den po. Tehdy vám už je většinou špatně a na jídlo ani nepomyslíte. Čipsy, arašídy, hranolky – tato jídla se nenacházejí na jídelníčku mnoha barů a hospod jen tak pro nic za nic. Většina lidí má chuť si k pivku dát něco slané a vysokokalorické. Pokud je tento jev pouze občasný, není třeba se omezovat, ale sníst každý večer ke pivu balík čipsů neprospěje vašemu organismu. Kombinace tuku, sacharidů a soli je vysoce návyková. Přesně tyto látky jsou hlavními složkami čipsů.
Jste rýchlojedlík? Změňte to.
Patříte mezi ty lidi, kteří mají oběd snědení za 5 minut? Pokud ano, není to správné. Váš organismus není za tak krátkou dobu schopen zaregistrovat, že jste ho nasytili a nepošle do mozku signál, že již není hladový. Snažte se zpomalit, aby váš mozek měl čas zjistit, jestli jste ještě hladový nebo ne.
Vynechávaní jídel
Vynechávání jednoho z hlavních jídel nezaručuje hubnutí. Právě naopak, zvýší pociťování hladu. Během dne se doporučuje jíst 5 jídel. Ne nadarmo to tak dělají i děti ve školce. Snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře představují návod na to, abyste během celého dne byly sytí. Vhodnější je sníst více menších porcí během dne, jak pouze dvě velké.