Jak si chránit oči před sluncem

Oči jsou jedním z nejcitlivějších orgánů lidského těla. Z toho důvodu jim třeba věnovat velkou pozornost. Zrak je pro člověka důležitý smysl a nechráněným sledováním do slunce může dojít k jeho poškození.

Oči
Ochrana očí před UV zářením je nezbytná.

Co je to UV záření?

Ultrafialová oblast (UV) je neviditelná část spektra elektromagnetického záření. Rozděluje se do 3 pásem: UVA, UVB a UVC. Spektrum UV záření dopadajícího na Zemi je až z 90 – 99% tvořeny UVA zářením a jen z 1 – 10% UVB zářením. UVC záření je pohlcováno atmosférou a na zemský povrch nedopadá. Hustotu UV záření vyjadřuje UV index. Čím vyšší index, tím větší záření. UV index se mění během ročního období, polohy slunce, nadmořskou, ale i zeměpisnou šířkou.

Jaké jsou negativní následky UV záření?

Díky UVA záření se sice opálíme, ale způsobuje i stárnutí kůže. Toto záření může poškodit oční tkáň a proniká až na oční sítnici. Nadměrné pronikání UVA záření může způsobit až šedý zákal.

UVB také způsobuje opálení pokožky, ale je také příčinou spálení kůže. Nepříznivě působí na oční rohovku. Nadměrné a nechráněné vystavování se tomuto záření může vést až k nenávratnému poškození zraku.

UV záření obecně způsobuje zánět oční rohovky, spojivky a oční zákal. Dlouhodobé vystavování se UV záření může vést k nebezpečnému onemocnění centrální části sítnice, tzv. degeneraci makuly. Rizikové jsou i víčka očí, tato kůže je velmi tenká a je náchylná k vytvoření rakoviny kůže.

Jak ochránit oči před UV zářením?

  • UV filtr je nejpřirozenější způsob ochrany očí před sluncem. Oči, jako orgán reagující na světlo, se umí přizpůsobit různé intenzitě světla. Reagují na sluneční záření přimhouřením a zúžením zrenice.Ak si nasadíte sluneční brýle s tmavými skly bez UV filtru, nedáte vašemu oku šanci přimhouřit a vystavíte jej tak riziku poškození. Raději si nedejte žádné sluneční brýle, jak byste měli nosit nekvalitní tmavé brýle bez UV filtru.
  • Protisluneční ochrana, kterou poskytnou kvalitní sluneční brýle s UV filtrem. Kromě pohlcování UV záření, prostřednictvím UV filtru brýlí, je důležité vybrat vhodnou barvu skel. Existuje 5 kategorií sytosti zabarvení skel. Čím vyšší číslo, tím je tmavší odstín skla a také vyšší ochrana před slunečními paprsky.
  • Konzumace zeleniny poslouží jako doplňková ochrana před UV zářením. Prospěšný je zejména růžičková kapusta, špenát, žloutky, brokolice, kukuřice, mrkev, rajče. Tyto potraviny by měly být pravidelnou součástí vašeho jídelníčku během celého roku.

Jak správně vybrat sluneční brýle?

UV filtr je při účinných slunečních brýlích povinností. Při výběru slunečních brýlí třeba dbát i na zbarvení čoček. UV filtr a zbarvení čoček jsou dvě různé věci. Zbarvení čoček závisí na tom, na jak intenzivním slunci se budete pohybovat. Čím intenzivnější záření, tím tmavší zbarvení brýlí.

Tvar brýlí by vám měl dobře sedět a zakrývat celé oko. Řasy by se neměly dotýkat čoček. Při sledování přes brýle nesmí docházet k deformaci pozorovaných objektů a nad obočím by neměl vytvářet prostor, přes který by mohly projít sluneční paprsky.

Sluneční brýle
Sluneční brýle by měly zakrývat celé oči.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *