Jaké jsou nástrahy koupališť a jezer?

Koupání je neodmyslitelnou součástí letních měsíců. Jaké nástrahy se skrývají na dně bazénů a jezer?

Koupání v bazénech a jezerech se prospěšnými účinky na zdraví nikdy nevyrovná koupání v moři. No ani koupaliště či jezera netřeba zcela vyloučit z našich životů. Každý víkend přece nemůžeme odcestovat k moři. Stačí být opatrný a správně si zvolit jezero nebo koupaliště, a také dodržovat hlavní hygienické zásady.

Pozor na střevní onemocnění

Voda je útočištěm původců střevních nákaz. Často za to mohou lidé, kteří dostatečně nedodržují osobní hygienu a neosprchují se před vstupem do vody. Pokud jste citlivý na infekce nebo máte oslabenou imunitu, vyhýbejte se přeplněným koupalištím. Čím více lidí je ve vodě, tím větší šance, že se tam usídlí střevní bakterie.

Také se nedoporučuje konzumovat vodu z bazénů nebo koupališť. Pokud se vám omylem stane, že během plavání vodu spolknete, zapijte ji minimálně půl litrem čisté vody.

Čistá voda
Pokud voda už na první pohled nevypadá čistě, nechoďte do ní.

Kožní problémy

Mezi další nástrahy patří kožní problémy. Abyste se vyhnuli mykotickým infekcím nohou, doporučuje se pohybovat všude s obuví. Zout se je ideálně až těsně před vstupem do vody. Suchá a citlivá pokožka si po koupání v chlorované vodě vyžaduje péči. Použití tělového mléka je v případě citlivé pokožky nezbytné.

Spálená pokožka. Postrach letních dní. Abyste předešli spálené pokožce, je nutné používat opalovací krém s dostatečným UV faktorem. Po aplikování krému mu dejte prostor absorbovat se do pokožky a počkejte minimálně půl hodiny před vstupem do vody.

Pokožka
Krémovat pokožku je ideální před i po koupání.

Chraňte si oči

Červené, zanícené oči jsou častým následkem koupání. Pokud patříte mezi lidi, kteří mají citlivé oči, aplikování kapek do očí je způsob, jakým se dá vyhnout několika infekcím. Plavecké brýle, ačkoli nejsou výzorem nejkrásnější, také fungují jako dobrá prevence před oční infekcí. Před sluncem si oči chraňte slunečními brýlemi, které mají silný UV faktor. Přímým a častým sledováním slunce bez slunečních brýlí si můžete poškodit zrak.

Oči
Otevíráním očí pod vodou zvyšujete riziko infekce.

Dehydratace

V letních měsících nesmíte zapomínat na zvýšenou hydrataci. I když strávíte celý den ve vodě, je nutné doplnit ji a dostat ji i do těla. Doporučují se minimálně 2 litry vody denně. Odborníci doporučují během horkých dní pít hlavně vodu a vyhýbat se slazeným nápojům, které neposkytnou vašemu tělu dostatečnou hydrataci. Dehydratace se projevuje bolestí hlavy, malátností a v horších případech i zkolabováním. Je jedním z podnětů, na jehož základě, můžete dostat úpal.

Hydratace
Nezapomínejte na doplňování tekutin.

Pozor na úpal

Úpal. Úhlavní nepřítel slunečných dnů. Příznaky úpalu jsou bolest hlavy, třes, zvracení a odpadávání. Každému člověku se úpal projevuje jinak a i při slabší bolesti hlavy byste si ji měli zakrýt a vyhnout se na pár hodin pobytu na slunci. Nošení pokrývky hlavy je během pobytu na slunci nezbytné. Zejména v době oběda, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější. I když jste ve vodě, vaše hlava je často nad ní a přestože nemáte pocit, že je vám na ni teplo, třeba ji chránit. Následky úpalu jsou velmi nepříjemné a mohou vás odstavit na celý den.

Klobouk
Chraňte si hlavu kloboukem, kšiltovkou nebo čepicí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *